Train-the-trainer week UKROTHE у VIVES (Бельгія)

#UKROTHE# Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка продовжує роботу над реалізацією міжнародного проєкту Erasmus+ KA2 «UKROTHE» (Розробка бакалаврської освітньої програми з ерготерапії). Упродовж 26 – 31 вересня 2022 року в університетському коледжі VIVES (м. Brugge, Бельгія) проходив тиждень тренінгів з ерготерапії в рамках реалізації проєкту «UKROTHE». Учасниками тренінгу, окрім нашого університету, були партнери з Хмельницького національного університету, реабілітаційного центру «Модричі» та Благодійного фонду «КАРІТАС» Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ.
Європейські координари проєкту Sharon Schillewaert (VIVES University of Applied Sciences, Бельгія) і Anne-Marie Denolf (VIVES University College (Brugge ,Бельгія) організували дуже насичену програму візиту.
Згідно з програмою Train-the-trainer week UKROTHE в перший день учасники тренінгу під керівництвом практикуючого ерготерапевта і викладача ерготерапії у навчальному закладі VIVES – Dirk Caulier практикували використання Канадської моделі виконання заняттєвої активності та залучення до участі (Canadian model of occupational performance and Engagement – CMOP-Е) у роботі з пацієнтами/клієнтами з порушенням мозкового кровообігу і після спинномозкової травми. Надзвичайно цікавим і корисним для формування навичок професійної майстерності ерготерапевта був Optional Workshop, проведений в навчальній ерготерапевтичній лабораторії з догляду. Учасникам тренінгу було продемонстровано сучасне, адаптоване до потреб осіб з порушеннями життєдіяльності обладнання кухні і ванної кімнати. Кожен з присутніх мав змогу оволодіти методиками переміщення осіб з руховими порушеннями з візка колісного у ванну, на унітаз і зворотніх дій. Активну участь у воркшопі взяли практикуючі ерготерапевти з Модрич – Вероніка Токмакова і Віра Коваль (випускники спеціальності «Фізична терапія, ерготерапія» ДДПУ імені Івана Франка).
Продуктивним був другий день тренінгу, на якому під керівництвом Charlotte Demeyer учасники тренувались як формувати комунікативні навички в осіб з особливими потребами шляхом розв’язування ситуаційних завдань в групах; слухали лекцію доктора філософії Stijn Debaets про становлення та розвиток професії ерготерапевта у Бельгії. Неймовірно цікавими були також тренінги, на яких учасники проєкту вчилися використовувати ерготерапевтичне діагностичне обладнання, придбане для університетів у рамках проєкту ,,UKROTHE”. Зокрема тренували методику визначення чутливості за допомогою тесту з набором монониток (Semmes-weinstein – monofilaments test) і методику оцінювання рухової активності, спритності та бімануальної координації руки з використанням психомоторного тесту Перд’ю Пегборда (Purdue Pegboard Test (PPT). Завершився день обговоренням викликів, які постали перед реалізацією проєкту та необхідністю його пролoнгації.
28 серпня відбулися декілька тренінгів поза межами кампусу VIVES у Брюгге. Ми відвідали навчально-наукову лабораторію з етики догляду «Stimul», яка була першою лабораторією такого типу, створеною у Фландрії в 2008 р. У ній проводяться тренінги з формування навичок емпатії на основі методик стимулюючого досвіду для осіб, які будуть опікуватися людьми з особливими потребами. Беручи участь у тренінгу, учасники проєкту мали змогу побувати у ролі пацієнта та ерготерапевта, краще зрозуміти стан пацієнта та необхідний обсяг ерготерапевтичної допомоги.
Наступним був візит у реабілітаційну клініку ХіNiX, де учасники проєкту мали змогу зрозуміти, а головне в творчий спосіб «відчути» життя без зору та велику додаткову цінність інших органів чуття за відсутності зору; ознайомилися та апробували засоби, методи і стратегії, які допомагають людям із втратою зору жити самостійним життям.

02
06
05
07

Цікавим був візит у одну з лікарень Бельгії Sint-Jan, де обладнано відділення фізичної реабілітації, штат якого налічує 24 фізичних терапевтів і 36 ерготерапевтів. Dirk Caulier і Jovanny Brae знайомили нас із наявним у відділенні найсучаснішим оснащенням з фізичної терапії та ерготерапії, продемонстрували його використання. Треба відзначити, що окрім пацієнтів лікарні, у відділенні проходять реабілітацію футболісти збірної Бельгії.
Четвертий день Train-the-trainer week 28 серпня розпочався із тренінгу з фізичної реабілітації, який проводив Dirk Caulier (навчання ходьби з допоміжними засобами пересування, переміщення з візка колісного на ліжко функціональне і назад на візок, з візка колісного в автомобіль і назад на візок), а далі – семінар-тренінг A. Denolf – ерготерапевтичні втручання при вадах розвитку (інтелектуальній недостатності). Неймовірне враження отримав кожен учасник під час відвідування закладу «Ons Erf», у якому доглядають та підтримують дорослих із множинною інтелектуальною недостатністю, у пансіонаті організовано інтенсивну підтримку клієнтів, яка ґрунтується на принципах створення умов для максимально можливої високої «якості життя».

01
04
09
03
08
10

В останній день Train-the-trainer week кожен із нас отримав досвід щодо доступності та універсального дизайну, як почати навчання мобільності та орієнтації осіб з порушеннями зору в реальних ситуаціях (тренери Hanne й Siebe). Опанувати на практиці методику оцінювання рухових функцій у дітей з дитячим церебральним паралічем за допомогою інструменту під назвою «Система класифікації грубої моторики» (GMFCS), оволодіти методикої оцінювання щодо участі дітей та підлітків у повсякденному житті, в школі та в громаді разом із факторами навколишнього середовища в кожному з цих місць (PEM/CY) допомагали нам Hilde Pitteljon і Anne – Marie Denolf.
Train-the-trainer week UKROTHE з ерготерапії в університетському коледжі VIVES пройшов надзвичайно цікаво, ефективно і результативно, за що ми висловлюємо щиру подяку європейським координаторам проєкту, організаторам тренінгів і викладачам університетського коледжу VIVES та представникам інших організацій, залучених до проведення тренінгів.
Також, у рамках візиту очільник делегації, проректор з науково-педагогічної діяльності ДДПУ ім.І.Франка Ігор Гриник провів робочу нараду з керівником проекту «Sustainability and Loneliness», Нелею Кастелейн (Nele Castelein) лектором університету VIVES, міжнародним координатором. На зустрічі було представлено детальний аналіз результатів участі у проекті здобувачів освітньої програми «Фізична терапія, ерготерапія», обговорені зворотні звіти (feedback) від викладачів, а також студентів. Нелею Кастелейн були високо оцінені студенти нашого університету, які успішно склали усі поставленні перед ними завдання, відзначилися не лише професійними знаннями, а й загальною ерудованістю і доброзичливістю під час спілкування і взаємооцінювання. По завершенні курсу студенти отримали міжнародний сертифікат участі.
Представниками університетів за підсумками зустрічі було прийнято одностайне рішення щодо продовження проєкту вже у листопаді цього року, визначено критерії відбору учасників, а також узгоджено лекторів від кожного навчального закладу.